Wzbicie się w powietrze i skonstruowanie latającej maszyny od zawsze było marzeniem ludzi, wystarczy wspomnieć Dedala i Ikara, czy Leonarda Da Vinci. Wielokrotnie próbowano stworzyć maszynę latającą, która będzie cięższa od powietrza, ale próby te kończyły się w najlepszym wypadku zniszczeniem maszyny, w najgorszym śmiercią śmiałków. Udało się dopiero braciom Wright, na cześć których prezydent USA Dwight D. Eisenhower ustanowił w 1959 roku Dzień Braci Wright.
Bracia Wright – pionierzy lotnictwa
Bracia Wright, czyli Orville i Wilbur dorastali w Stanach Zjednoczonych, w Dayton, Ohio. Tam założyli warsztat, a swój talent konstruktorski doskonalili produkując i naprawiając rowery. Wnikliwie interesowali się lotnictwem, a ich celem było zbudowanie maszyny latającej. Początkowo były to szybowce, sterowane za pomocą skręcanych części skrzydeł. W 1903 roku złożyli wniosek o patent na swój sposób sterowania maszynami latającymi oraz zbudowali swój pierwszy samolot – Wright Flyer, napędzany silnikiem spalinowym. Projekt wykonał ich pracownik Charlie Taylor. W tym samym roku zapisali się w historii, dokonując pierwszej udanej próby wzbicia się samolotem w powietrze. Po pierwszej nieudanej próbie w dniu 14 grudnia na polach Kitty Hawk w Północnej Karolinie, bracia ponowili ją trzy dni później. To wydarzenie uważane jest za symboliczne narodziny lotnictwa. Jest to nawet udokumentowane filmowo (można zobaczyć na Youtube). Podczas 12 sekundowego lotu Flyer I pilotowany przez Orville’a Wrighta pokonał 36,5 m. Najdłuższy lot tego dnia wynosił 59 sekund.
Jak wyglądają obchody Dnia Braci Wright?
17 grudnia nie przypadkowo wybrano jako Dzień Braci Wright. Został on ogłoszony w Stanach Zjednoczonych 24 września 1959 roku przez prezydenta USA Dwighta D. Eisenhowera. 5 października 2011 roku ogłoszono je natomiast oficjalnym świętem w Ohio.
Do obchodów w wydarzeniu corocznie zachęca sam prezydent – w Białym Domu ma miejsce uroczyste spotkanie podczas którego przyznawane jest trofeum Wright Brothers Memorial Trophy dla najlepszych pilotów. Nagroda upamiętniająca pionierów lotnictwa została uchwalona w 1948 roku. Jej pierwszym laureatem był William F. Durand, który opracował podstawowe pojęcia dotyczące projektowania śmigła samolotowego. Wśród laureatów są również takie postacie jak Neil Armstrong czy aktor Harrison Ford.
Ceremonia odbywa się też w Kitty Hawk przy Pomniku Pamięci Narodowej Braci Wright oraz w Dayton, Ohio, gdzie się urodzili. W obchody angażują się również szkoły czy muzea lotnictwa. Choć jest to święto głównie amerykańskie, to przecież można je obchodzić również we własnym zakresie, choćby pójść do muzeum lotnictwa albo zdecydować się na lot w aeroklubie.
Wynalazek samolotu nie tylko przyczynił się do naszego zrozumienia fizyki i inżynierii, ale i zmienił świat. Ludzie i towary zaczęli poruszać się po całym świecie w niespotykanym dotąd tempie, rozwinęło się wiele dziedzin przemysłu. Dziś trudno sobie wyobrazić świat bez możliwości transportu samolotem.