Dzień Chorych na Padaczkę

W roku 2025 Dzień Chorych na Padaczkę przypada na 14 lutego (piątek)

Do święta pozostało jeszcze 85 dni co stanowi 2 miesiące i 24 dni.

Za każdym razem obchodomowarzyszy jakieś hasło przewodnie np. „Chcemy, by społeczeństwo zauważyło nas- chorych na padaczkę”. Celem spotkań, wykładów oraz happeningów jest uświadamianie społeczeństwu, czym jest Epilepsja i z jakimi problemami najczęściej borykają się osoby chore. Podczas Święta ukazywane są sposoby leczenia tej choroby oraz, w jaki sposób należy pomóc osobie, u której występuje atak. Lekarze oraz cały personel medyczny, a także członkowie Stowarzyszeń rozdają uczestnikom specjalne broszury,w których znajdują się wszelkie informacje związane z Padaczką. Niestety wielu ludzi nie ma pojęcia, jakie są objawy Epilepsji. Bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że osoby chore poddawane leczeniu mogą normalnie funkcjonować oraz wykonywać pracę. W ówczesnych czasach istnieje możliwość wprowadzenia specjalnej płytki do mózgu, która może ograniczyć, bądź też całkowicie wyeliminować napady.

Podczas happeningów odbywają się pokazy w trakcie których ukazywane jest, jak należy ułożyć osobę, u której dochodzi do ataku padaczki. Wszyscy są zgodni, co do tego (i tym samym obalają mit), że nie należy wkładać osobie, u której dochodzi do ataku epilepsji żadnych przedmiotów do buzi. W dawnych czasach wiele osób popełniało ten błąd wkładając choremu np. łyżkę, która miała służyć przytrzymaniu języka. Jest to niewskazane, a wręcz zabronione, ponieważ może dojść do okaleczenia buzi oraz połamania zębów u chorego. Podczas ataku zaleca się ułożenie danej osoby w pozycji bocznej i o ile to możliwe podłożenie jej poduszki pod głowę.

Na koniec warto dodać, czym jest padaczka. Jest to choroba przewlekła (należy do grupy chorób neurologicznych), która spowodowana jest zaburzeniami w czynności mózgu. Do napadów dochodzi wskutek nadmiernych wyładowań komórek.

Zachęcamy do udziału w wykładach, happeningach, które będą odbywały się 14 lutego w celu pogłębienia swojej wiedzy na temat tej choroby oraz okazania wsparcia osobom na nią cierpiących.