Dzień Rodzeństwa jest obchodzony 31 maja i ma na celu uczczenie życia wszystkich „nie-jedynaków”.
Dzień Rodzeństwa został wymyślony przez Claudię Evart, która w ten sposób chciała uczcić pamięć swojego brata oraz siostry, którzy zmarli w młodym wieku. W 2005 roku święto zostało wprowadzone do oficjalnego spisu ważnych dat w Stanach Zjednoczonych. Z tymże w USA dzień ten jest świętowany 10 kwietnia.
Jedynacy – nie wiecie, co tracicie!
Dorastanie w pojedynkę oczywiście może mieć sporo plusów, ale jednak istnieje pewna obiektywna prawda, że zgodnie ze stereotypem, jedynacy są bardzo często skupieni na sobie i nierzadko wyrastają na egocentryków. Albowiem, jeśli nie jest się jedynym dzieckiem, już z samego defaultu dostaje się cenną umiejętność – empatię, albo, jak ktoś woli, zdolność do dzielenia się wszystkim i posiadania gdzieś z tyłu głowy świadomości, że jest druga osoba (albo osoby), z którą należy się liczyć. Na pewno jest to dobra lekcja na przyszłość i podwaliny pod kształtowanie się zrębów inteligencji emocjonalnej.
Poza tym, posiadanie rodzeństwa daje cudowne uczucie, że nie jest się samemu w świecie i nawet w późnym wieku, kiedy rodziców może zabraknąć, rodzeństwo będzie miało siebie. Tych więzów krwi nie da się zastąpić nawet najlepszą przyjaźnią, związkiem czy nawet własnym dzieckiem.
Przyziemne zalety posiadania rodzeństwa
Przede wszystkim razem raźniej, zwłaszcza jeśli rodzeństwo jest w podobnym wieku, gdyż wtedy przechodzą razem przez wszystkie okresu dorastania, więc mają bardzo podobne ekscytacje jak i obowiązki. Mogą się nawzajem wspierać i motywować – po prostu być razem ze sobą i być dla siebie.
Również wszystkie obowiązki są równomiernie dzielone między rodzeństwo – gdyż rodzice przydzielając różne prace domowe muszą uwzględniać wszystkie dzieci po równo. Zatem dla rodzeństwa to same korzyści, gdyż przypada mnie „roboty” na głowę.
Poza tym, rodzeństwo jako najbliższe nam osoby, wiedzą o nas najwięcej i potrafią z łatwością wyłapać nasze bolączki i zaoferować pomoc. Prawda jest taka, że nawet jeśli nasze relacje z rodzeństwem nie są takie „wspaniałe” jak mogłoby się wydawać to i tak, na przysłowiowy koniec dnia, rodzeństwo nie odmówi nam wsparcia. Więzy krwi to coś nierozerwalnego, niezależnie od okoliczności.
Wspólne „dole i niedole”
Wraz z rodzeństwem przeżywa się wspólnie wiele cudownych chwil w życiu – i jeśli któreś ma tzw. górki w swoim życiu to może je zawsze świętować wraz rodzeństwem, a co więcej inspirować je i motywować do działania. W razie tych gorszych dni – tak naprawdę niezależnie od stopnia zażyłości – rodzeństwo pochyli się nad bolączkami – wbrew powszechnemu powiedzeniu, że „z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach”.
Niezwykła moc bliźniąt jednojajowych
Bliźnięta jednojajowe od lat wzbudzają ogromne zainteresowanie pośród naukowców, gdyż są one fenomenem z uwagi na swój identyczny materiał DNA. Co ciekawe, bliźnięta jednojajowe są do siebie bardziej podobne niż organizmy sklonowane! Bliźniaki te nie tylko mają takie samo DNA, ale również „dojrzewały” w tym samym środowisku płodowym, a następnie były wychowywane w tych samych warunkach i miały praktycznie takie same wzorce do rozwoju.
Należy zauważyć, że wszystkie badania dotyczące wpływu genów i środowiska czyli odwiecznego dylematu naukowców, mogły być w sposób trafny i rzetelny przeprowadzone na populacji bliźniąt jednojajowych, które z jakichś powodów zostały rozdzielone zaraz po urodzeniu. Wyniki tych badań wskazują na to, że o ile w początkowym życiu bliźniacy wykazywali podobne zachowania, preferencje czy zapadali na podobne choroby w tym samym czasie, to jednak wraz z wyższym wiekiem coraz bardziej ujawniały się różnice indywidualne wskazujące na wpływ środowiska jako takiego. Udowodniono, że oddziaływanie środowiska (tzw. modyfikacje epigenetyczne) decyduje o aktywacji bądź dezaktywacji tego, co niesiemy w naszym DNA. Przekładając to na praktykę, nawet jeśli mamy skłonności genetyczne chociażby do tycia, to poprzez swoje działania takie jak odpowiednia dieta czy aktywność fizyczną może pozwolić nam cieszyć się szczupłą sylwetką przez całe życie. Tego typu badania pokazują, że tak naprawdę w naszym życiu to my mamy wpływ na to, jak będzie się kształtował nasz dobrostan pod każdym względem.
Sławne rodzeństwa
W świecie gwiazd można znaleźć znane rodzeństwa. Jednym z bardziej znanych i urodziwych rodzeństw jest Angelina Jolie i jej brat James, który jest również aktorem. Innym przykładem są bracie Ban i Casey Affleckowie – pierwszy z nich ostatnio debiutuje jako reżyser, a ten drugi jest scenarzystą i także aktorem. Znane są również siostry – Mary Kate i Ashley Olsen, które są chyba najsłynniejszymi bliźniaczkami, swoją karierę zaczęły mając 6 lat – oczywiście razem. W świecie celebrytów znane jest oczywiście rodzeństwo Kardashianów, które wybiło się na sławetnej Kim, ale teraz wszyscy z sześciorga rodzeństwa brylują w showbiznesie.
U nas w Polsce również możemy się pochwalić słynnym rodzeństwem np. dziennikarki Paulina i Agata Młynarskie, które zaczęły się przyjaźnić dopiero po latach sporów, ale jednak trwają przy sobie. Inna para to słynni bracia bliźniacy Marcin i Rafał Mroczkowie, którzy swoją karierę rozpoczęli – grając bliźniaków- w serialu „M jak Miłość”. Inne sławne rodzeństwa to Paweł i Łukasz Golcowie czy Matylda i Mateusz Damięccy.