Dzień Taksówkarza

W roku 2024 Dzień Taksówkarza przypada na 30 sierpnia (piątek)

Chociaż Dzień Taksówkarza nie jest usankcjonowany międzynarodowo to jednak w wielu krajach jest on obchodzony właśnie 30 sierpnia.

Taxi a może taksa?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że źródło słowa „taxi” wcale nie dotyczy przewozu osób, a listów. Słowo to pochodzi od nazwiska Franza von Taxis, założyciela pierwszego systemu pocztowego na kontynencie europejskim. W 1490 roku cesarz Maksymilian I nakazał von Taxisowi przewożenie korespondencji pomiędzy rezydencjami w Innsbrucku i Brukseli. Dzięki temu, że von Taxis osiągnął mistrzostwo w swoim fachu, w 1517 roku jego rodzina otrzymała przywilej przewozu listów wszystkich obywateli. Niedługo później von Taxis’owie stworzyli pierwszy system pocztowy o zasięgu międzynarodowym.

Bycie z zawodu taksówkarzem

Wykonywanie zawodu taksówkarza jest regulowane przepisami, zgodnie z którymi, aby legalnie pełnić ten zawód należy posiadać ogólne kwalifikacje zdrowotne oraz pozytywnie przejść badania psychotechniczne. Taksówkarz prowadzi zazwyczaj jednoosobową działalność i pojazd, którym się posługuje musi spełniać określone wymogi techniczne.

Taksówki w Polsce

W Polsce taksówki pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku i na początku obsługiwały one największe miasta. W tamtych czasach tego typu usługi były uważane za spory kaprys bogatych ludzi.

W 1903r. towarzystwo Eksploatacji Samochodów opracowało regulamin taksówek, które mogą jednocześnie przewozić maksymalnie 3. pasażerów. Współcześnie, taksówkarz może zabrać jednocześnie maksymalnie tyle osób, ile jest wskazanych w dowodzie rejestracyjnym auta.

Początkowo taksówką można było jeździć tylko w obrębie miasta i opłata za średniej długości przejazd wynosiła 50 kopiejek. I wojna światowa „zawiesiła” przejazdy taksówkami i zostały one wznowione w 1921 roku. W okresie PRL stawka początkowa za tzw. „trzaśnięcia drzwiami” wynosiła 4,50zł a opłata za 1 km wynosiła 2zł. W obecnych czasach opłata początkowa to prawie dwa razy tyle. Natomiast opłata za 1 km to wciąż trochę powyżej 2zł.

Taksówkarz – każdy dzień to przygoda

?

Zawód taksówkarza wiąże się z ryzykiem, gdyż – zwłaszcza w nocy – trafiają się osoby nietrzeźwe, które mogą przejawiać różne dziwne, a wręcz agresywne działania właśnie „pod wpływem”. Wielu taksówkarzy przyznaje, że są zaopatrzeni w gaz pieprzowy, a Ci, którzy niejedno już widzieli i słyszeli mają przy sobie nawet łomy. Niestety, w obecnych czasach i związaną z tym dużą nieprzewidywalnością samych pasażerów, kierowcy muszą być przygotowani na każdą okazję.

Niewiele osób wie, że istnieją pewne niepisane zasady w świecie taksówkarskim. Taksówkarz nie ma prawa rozmawiać z klientami a dokładnie mówiąc – wtrącać się w rozmowy klientów. Nie powinien także rozmawiać przez telefon ani słuchać muzyki, chyba że na wyraźne życzenie klienta. Taksówka powinna podjechać jak najbliżej się da docelowego miejsca. Natomiast, sam wybór trasy dojazdu zależy tylko i wyłącznie od samego kierowcy, o ile pasażer wyraźnie nie zażyczy sobie konkretnej trasy. Taksówka powinna mieć widoczną nazwę sieci przewozowej oraz taksometr, ażeby klient mógł na bieżąco śledzić koszt przejazdu.

Taksówki na świecie

Najsłynniejszą taksówką jest oczywiście żółty samochód mknący po ulicach Nowego Yorku (tzw. Yellow Cab). Nowojorskich licencjonowanych taksówek jest około 50 tysięcy i rocznie wykonują 300 milionów kursów. Z tymi taksówkami wiążę się pewnego rodzaju „afera”, gdyż wykazano, że taksówkarze Ci ostatnimi czasy pobierali od niczego nieświadomych pasażerów większe opłaty niż powinni. I mimo, że mówi się, że za najdroższe taksówki uchodzą te w Londynie, to nie wiadomo, czy takie nowojorskie „podkręcanie” liczników nie spowodowało, że Ameryka wyprzedziła Wielką Brytanię…?

Pamięć przestrzenna taksówkarzy

Biorąc pod uwagę powszechnie znaną prawdę, że organ używany powiększa się, w 2000 roku naukowcy w Londynie zbadali mózgi taksówkarzy za pomocą rezonansu magnetycznego. Wykazano, że u doświadczonych kierowców taksówek występuje powiększoną tylną część hipokampa w porównaniu z osobami, których praca nie wymaga częstego używania nawigacji przestrzennej. Hipokamp to obszar mózgu odpowiedzialny za tzw. pamięć przestrzenną i sprawne poruszanie się w terenie. Co ciekawe, podobną zwiększoną objętość hipokampa mózgu w stosunku do rozmiaru ciała zaobserwowano u małych ssaków i ptaków, których tryb życia wymaga znacznego zaangażowania pamięci przestrzennej wykorzystywanej na przykład do przechowywania informacji dotyczącej poukrywanych zapasów żywności.