Imieniny Alana
Imieniny Alana najczęściej obchodzone są 14 października ale Alan może obchodzić imieniny również: 8 września.
Pochodzenie
Alan to imię o nie do końca ustalonej etymologii. Najprawdopodobniej jest pochodzenia celtyckiego i pierwotnie znaczyło:
„mały kamień", „skała”
„przystojny"
„harmonia”
„pies myśliwski”
Według innych hipotez ma swoje źródło w irańskim plemieniu Alanów, który miał duży wkład w wędrówkę ludów i podbój Rzymu.
Na świecie imię ma o wiele dłuższe tradycje niż w Polsce. Zostało wprowadzone do Anglii przez Bretończyków po inwazji Normanów na ten kraj na początku XI wieku. Najbardziej znanym posiadaczem imienia nie tylko wśród Brytyjczyków jest Alan Alexander Milne, autor „Kubusia Puchatka”. Innym bardzo znanym Alanem jest amerykański pisarz Edgar Allan Poe.
Do naszego kraju imię trafiło z języka angielskiego i zaczęło być nadawane częściej dopiero w latach 80. i 90. XX wieku. Obecnie jest to jedno z najpopularniejszych imion dla chłopców – w 2014 roku nadano je ponad 2500 razy.
Cechy
Alan to piekielnie zdolny intelektualista, który ponad siłę mięśni ceni błyskotliwe myślenie. Jest człowiekiem o wybitnych zdolnościach umysłowych. Zawdzięcza je wiedzy zdobywanej w przeróżny sposób – na zajęciach lekcyjnych, z książek, gier komputerowych, telewizji czy filmów. Choć zdecydowanie należy do „mózgowców”, to nie jest przemądrzały i nigdy się nie wywyższa.
Mężczyzna o tym imieniu jest opisywany jako człowiek wrażliwy, prawy, szlachetny i honorowy. Kieruje się w życiu swoimi zasadami moralnymi, i stara się, by jak najrzadziej były one sprzeczne z prawem. Wyróżnia go to, że ma poszanowanie dla konstytucji, przepisów prawnych. Nawet, gdy przekroczy prędkość nie targuje się z policjantem, tylko płaci mandat. Wysoka kultura osobista to z pewnością jeden ze znaków rozpoznawczych Alana.
Jest na co dzień pogodnym człowiekiem, skupionym na własnych celach i życiu. Nie wtrąca się w cudze sprawy, stąd z wieloma osobami żyje w zgodzie. Nie przypadkowo zresztą imię według jednej z teorii wywodzi się od słowa „harmonia”. Rzadko kiedy ma zaciekłych wrogów, gdyż potrafi zachować spokój i opanowanie, a także pójść na kompromis i zwyczajnie się dogadać. Jest ostatnim który chciałby się spotkać z kimś na drodze sądowej, uważa że jest to ostateczność, podobnie jak walka na pięści. Nie oznacza to jednak, że da się wykorzystać czy pobić – gdy trzeba będzie walczył o swoje prawa. Robi to jednak rzadko, a być może nawet zbyt często ustępuję innym, byle tylko mieć spokój. Z drugiej strony, po co sobie strzępić nerwy?
Ze swoich obowiązków wywiązuje się systematycznie, ale tylko jeśli nie są one zbyt monotonne. W przeciwnym razie po pewnym czasie dopada go rutyna. Dobrze sprawdzi się w takich zawodach jak dziennikarz, pisarz, organizator imprez czy sportowiec, natomiast funkcja księgowego ,kadrowego czy sprzedawcy szybko go znudzi. Pragnie dokonać w życiu wielkich i wzniosłych rzeczy, stąd jego plany choć są ambitne, choć najczęściej także i nierealistyczne. Dlatego, do Alana pasuje tez stwierdzenie, że jeśli już upada, to z wysokiego konia.
W miłości Alan jest bardzo wytrwały i romantyczny, czasem sprawia wrażenie nieśmiałego. Nie jednak kobieta marzy o takim adoratorze – niezłomnym, gotów do największych poświęceń i czynów, by zdobyć jej serce. Jeśli naprawdę na kimś mu zależy, jest zdolny do nadludzkich wyczynów. Z pewnością taki mężczyzna to skarb, zwłaszcza że jest wierny swojej wybrance.
Kto dziś obchodzi imieniny?
Imieniny na dziś i cały miesiąc w jednym miejscu! Aktualny spis solenizantów i miesięczny kalendarz imienin. Bądź zawsze przygotowany na składanie życzeń.
Mądre i oryginalne życzenia imieninowe
Życzenia imieninowe, które zachwycą! Dowiedz się, jak tworzyć oryginalne i mądre życzenia, które wyrażą Twoją troskę i zostawią niezapomniane wrażenie.
Wyszukiwarka imion i imienin
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.