Imieniny Fryderyka
Imieniny Fryderyka najczęściej obchodzone są 30 listopada ale Fryderyk może obchodzić imieniny również: 4 sierpnia, 29 listopada, 5 marca, 27 maja, 18 lipca.
Pochodzenie
To imię pochodzenia germańskiego, które składa się z dwóch elementów „fridu” (pokój, zadowolenie) oraz „rihhi” (potężny, władca). Według „Słownika imion” Jana Grzenia można je przetłumaczyć jako „zadowolony władca” lub „władca pokoju”.
Zapisy tego imienia w naszym kraju pojawiają się już w 1178 roku (Fredericus). Późniejsze formy to Frydericus, Frederyk, Frydryk, Frydrych. Wśród zdrobnień warto znać Frydko, Fredek, Fredro, Fryk czy Fred.
Imię to było popularne wśród władców duńskich, niemieckich i austriackich.
Cechy
Grono wybitnych osób o tym imieniu jest dość pokaźne, wystarczy wymienić choćby Chopina, Nietzsche, Felliniego, Barbarossę czy Freddiego Mercury. Nic dziwnego, że współczesny Fryderyk ma barwną i złożoną osobowość.
Jest to człowiek, który ma „otwartą” głowę i szerokie horyzonty. Czyta książki, słucha różnej muzyki, stara się jak najwięcej podróżować, poznawać nowych ludzi. Jest zawsze gotowy na realizację najbardziej spontanicznych i zwariowanych pomysłów. To w dużym stopniu buduje jego osobowość, sprawia, że jest wrażliwy, tolerancyjny i kreatywny. Mężczyźni o imieniu Fryderyk mają zresztą wrodzony talent do tworzenia, spoglądania na rzeczywistość w nietypowy sposób. Chopin, Mercury i Fellini to najlepsze przykłady. Na pewno więc Fryderyk ma duże predyspozycje do tego, by zostać pisarzem, muzykiem, dziennikarzem czy architektem. To co może mu przeszkodzić w osiągnięciu sukcesu to... lenistwo i zbytnie bujanie w obłokach. Czasami zapomina, że talent i bogata wyobraźnia muszą być podparte ciężką i systematyczną pracą, a jego działania często przypominają sinusoidę – od nagłych zrywów po długi okres marazmu.
Bardzo ceni sobie spotkania towarzyskie, wtedy bowiem może pochwalić się swoją wiedzą, błyskotliwością. Lubi brylować w grupie, więc podporządkowywanie się komukolwiek bardzo go uwiera. W relacjach z innymi ludźmi jest jednak kulturalny i życzliwy, trudno wyprowadzić go z równowagi. Trzeba też dodać, że swoją przyjaźnią obdarza tylko wybranych.
Nie można zapominać, że imię Fryderyk nosił wybitny filozof Nietzsche. Przebywając dłuższy czas z „naszym” Fryderykiem można dostrzec zadatki na niezłego filozofa:) Niekiedy trudno go zrozumieć, wydaje się jakby mówił o rzeczach nie z tego świata. Jest „pozytywnie zakręcony”, a każdy kto lubi lekkie podejście do życia, abstrakcję, czarny humor szybko znajdzie z nim wspólny język.
Opisywanie Fryderyka pod kątem uczuć to nie lada wyzwanie, bowiem jego postępowanie jest dość niezrozumiałe. Pragnie miłości, gorącego uczucia, ale trudno mu zrezygnować z wolności i swobody. Podoba się dziewczynom, wie jak im zaimponować i ma do nich ewidentnie słabość. Szczególnie do kobiet o nietypowej, egzotycznej i zjawiskowej urodzie. Stąd brak mu stabilizacji uczuciowej. Jego potencjalna partnerka musi wiedzieć, że do decyzji o poważnym związku i odpowiedzialności musi po prostu dojrzeć. Wtedy z pewnością będzie wiernym mężem i dobrym ojcem.
Fryderyk powinien pamiętać, że dbanie o zdrowie to nie tylko wizyty u lekarza, ale i tryb życia. On natomiast nie unika różnych używek, jak choćby alkohol czy papierosy. W imiennikach podaje się również, że miewa kłopoty z hazardem. Być może czasem zamiast kupowania losów na loterię powinien być mniej rozrzutny i kupić sobie coś fajnego...
Kto dziś obchodzi imieniny?
Imieniny na dziś i cały miesiąc w jednym miejscu! Aktualny spis solenizantów i miesięczny kalendarz imienin. Bądź zawsze przygotowany na składanie życzeń.
Mądre i oryginalne życzenia imieninowe
Życzenia imieninowe, które zachwycą! Dowiedz się, jak tworzyć oryginalne i mądre życzenia, które wyrażą Twoją troskę i zostawią niezapomniane wrażenie.
Wyszukiwarka imion i imienin
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.