Imieniny Huberta

Do najbliższych imienin Huberta ♂ zostało 18 dni.
Imieniny Huberta najczęściej obchodzone są 3 listopada.

Pochodzenie

Imię pochodzi z języka germańskiego – jest skróconą formą takich imion złożonych jak Hugbert, Hugubert czy Huprecht. Składają się one z członu „hugu” oznaczającego „rozum”, „umysł” oraz elementu „beraht” czyli „wspaniały”, „sławny”. Imię Hubert można więc przetłumaczyć jako określenie osoby wyróżniającej się inteligencją, błyskotliwym umysłem.

W polskich źródłach zanotowano je po raz pierwszy w XIII wieku. Najpierw jako Hubertus w 1265 roku, później w formach zdrobniałych Hubek/Hubko (1382). W 1476 roku pojawiła się forma Hubartus.

Od tego imienia pochodzą takie nazwiska jak Hubert, Hupka, Hovert, Hauke.

Patron

Hubert z Maastricht

Hubert pochodził ze szlacheckiej rodziny akwitańskiej. Już jako dziecko chodził z ojcem na polowania, podobno nawet uratował mu życie podczas ataku niedźwiedzia. Ożenił się w młodym wieku z córką Pepina z Heristal, niestety kobieta zmarła po urodzeniu syna Floriberta. Po tym wydarzeniu załamany Hubert coraz częściej zaszywał się w lesie, z dala od ludzi. Legenda głosi, że pewnego dnia zobaczył jelenia, który w porożu miał krzyż. Miał wtedy usłyszeć głos Boga nawołujący do zaprzestania zabijania zwierząt. To skłoniło go do poświęcenia życia Panu. Hubert udał się do Lamberta, który był biskupem Maastricht. Przyjął święcenia kapłańskie i został misjonarzem w Brabancji oraz Ardenach. Po śmierci Lamberta został jego następcą. Wkrótce ludność zaczęła nazywać go apostołem Ardenów.



Hubert zasłynął tym, że przeniósł stolicę biskupią z Maastricht do Liege. W miejscu gdzie został zamordowany jego nauczyciel wybudował kaplicę i gorliwe chrystianizował mieszkańców Arden. Zmarł 30 maja 727 roku w swojej rezydencji w Teruneren. Pochowano go w kościele św. Piotra w Liège. Niemal 100 lat później przeniesiono jego relikwie do Andange, które zmieniło wówczas nazwę na Saint-Hubert. Przez wiele lat był to znany ośrodek pielgrzymkowy, relikwie świętego zginęły jednak podczas rewolucji francuskiej.

Hubert jest uznawany za jednego z czterech marszałków (obok Antoniego, Kwirynga i Korneliusza), czyli świętych, którzy są najbliżej Boga (w związku z czym ma ogromną moc wstawiennictwa).

Św. Hubert jest patronem myśliwych i leśników. Jego imieniem nazwano prestiżowy Order Św. Huberta. 3 listopada, czyli w święto myśliwych na cześć patrona organizowane są najważniejsze polowania. Często imprezy łowieckie poprzedzone są mszą świętą (tzw. msza hubertowska), które odbywają się także w terenie, przy leśnych kapliczkach poświęconych św. Hubertowi. Jej tradycja sięga czasów Jagiellońskich i przyjęła się za pośrednictwem zachodniej tradycji rycerskich.

Istnieje wiele zwyczajów związanych z dniem św. Huberta. W niektórych regionach święci się sól, chleb i wodę wierząc, że będzie to chronić przed pogryzieniem przez psa. Chleb św. Huberta ma natomiast chronić zwierzęta. Dawniej psom myśliwskim na skroni wypalano tzw. „klucz Huberta”, który uwalniał je od lęku przed wodą.

Cechy

Imię Hubert oznacza kogoś o bystrym umyśle. Osoba o tym imieniu zazwyczaj odpowiada tej charakterystyce, dodając od siebie do tego masę humoru.

Jest człowiekiem nie tylko inteligentnym, radzącym sobie niemal w każdej sytuacji, ale przede wszystkim oczytanym. Ma szeroką wiedzę na najróżniejsze tematy, poczynając od medycyny, historii, poprzez politykę, sport na muzyce kończąc. Dzięki wszechstronnym zainteresowaniom, logice, dobrej pamięci przejawia dużą pewność siebie i aktywnie uczestniczy w tym co się wokół niego dzieje. Zawsze gotów jest zabrać głos i wyrazić swoją opinię, nie boi się ośmieszenia czy polemiki z innymi. Już w latach dzieciństwa miewa przez to problemy, gdyż nie wszystkim nauczycielom podobają się jego skłonności do dyskutowania. W związku z tym, że chwali się wiedzą, bywa niekiedy uważany za zarozumiałego.



W szkole jednak radzi sobie nadzwyczaj dobrze i ma wielu kolegów, gdyż chętnie dzieli się z nimi swoimi informacjami...na przykład na sprawdzianach. Czyli nauczyciele mają kolejny powód do złości. Jeśli dodamy do tego, że często zwraca mu się uwagę za rozmowy na lekcjach, otrzymamy wyjaśnienie jego zagadkowego świadectwa, na którym z jednej strony zwracają uwagę wysokie oceny, a z drugiej niezbyt poprawne sprawowanie. Ci, którzy nazywają go „kujonem” są zwykle zazdrośni, gdyż dobre oceny przychodzą mu bez większego wysiłku, nawet gdy poświecą mniej czasu na naukę niż niektórzy „trójkowicze”.

Jeśli Hubert wykorzysta swoją wiedzę i będzie pracowitym człowiekiem w wieku dorosłym, to bieda mu nie grozi. Łatwo porusza się na rynku pracy, dzięki czemu prowadzi wygodny tryb życia. Zarobione pieniądze najchętniej inwestuje w dom i dzieci, a zapewnienie im dobrej edukacji jest dla niego priorytetem.

Wspominaliśmy, że Hubcio to wielki dowcipniś, który nie oszczędza nikogo. Potrafi wymyślać ksywki, które znakomicie przyjmują się u znajomych, zna setki dowcipów, anegdot. Czasami jego żarty bywają męczące i sarkastyczne, ale wielokrotnie sprawdzają się w napiętych sytuacjach. Wystarczy jeden tekst Huberta, i wszyscy wracają do dobrego humoru. Chłopak o tym imieniu na pewno sprawdziłby się jako komik czy aktor komediowy.

Patron imienia Hubert był wielkim pasjonatem polowań. Współczesny posiadacz tego imienia także uwielbia spędzać czas na łonie natury, niekoniecznie jednak zabijając dzikie zwierzęta. Miłość do tych stworzeń raczej wyklucza strzelanie do nich, choć jest od tego wyjątek. Hubert uwielbia wędkować i nie wszystkie ryby wrzuca z powrotem do wody, niekiedy woli pochwalić się swoimi zdobyczami kolegom lub skonsumować trofeum z żoną podczas romantycznej kolacji.

Inne formy spędzania czasu na świeżym powietrzu, które preferuje Hubert to jazda na rowerze i bieganie. Zdecydowanie bardziej woli te aktywności wykonywać na dworze niż na siłowni. Jeśli futbol, to tylko na boisku, a nie w hali. Podobnie woli jeździć nad jezioro i plaże niż pływać na basenie.

Jedną z pasji Huberta jest muzyka. Chętnie kupuje płyty ulubionych zespołów, do których należą głównie przedstawiciele cięższych gatunków muzycznych, jak rock czy metal. Nie dzieli jednak muzyki na gatunki, tylko na dobrą lub złą - chętnie więc sięga także po albumy z muzyką dyskotekową czy poważną.

W uczuciach jest dość flegmatyczny, niezbyt skory do nadmiernego okazywania czułości, odsłaniania się. Trzeba zdobyć jego zaufanie, by poczuł się pewnie. Kocha jednak bardzo wiernie i jest oddany, nie w głowie mu zdrada.

Jaki jest Hubert? To zależy od sytuacji – raz złośliwy i ironiczny, innym razem przesadnie wesoły, rozgadany. Na pewno jednak nie można odmówić mu inteligencji, pytanie tylko na ile wykorzysta swój ogromny potencjał?

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.