Imieniny Józefa

Do najbliższych imienin Józefa ♂ zostało 86 dni co stanowi 2 miesiące i 25 dni.
Imieniny Józefa najczęściej obchodzone są 27 sierpnia, 4 lutego oraz  19 marca. Józef może również obchodzić imieniny: 25 sierpnia, 31 sierpnia, 18 września, 24 października, 27 października, 8 listopada, 14 listopada, 15 listopada, 25 listopada, 24 grudnia, 1 stycznia, 19 stycznia, 21 stycznia, 29 stycznia, 14 lutego, 15 lutego, 16 lutego, 19 lutego, 28 lutego, 1 marca, 17 marca, 23 marca, 24 marca, 3 kwietnia, 4 kwietnia, 7 kwietnia, 12 kwietnia, 17 kwietnia, 27 kwietnia, 30 kwietnia, 1 maja, 9 czerwca, 23 czerwca, 28 czerwca, 3 lipca, 4 lipca, 7 lipca, 22 lipca.

Pochodzenie

Imię wywodzi się z hebrajskiego imienia złożonego z dwóch członów: skrótu od Jahwe (Bóg) „Jo” oraz czasownika „jasaf” oznaczającego przydać, pomnożyć. Imię Józef pierwotnie oznacza więc „niech Bóg pomnoży dobra”.

W naszym kraju znane jest od czasów średniowiecznych, w takich formach jak Joseph, Jożef, Jozef, Ożep, Jożep, Josyp. Można wyróżnić też formy średniowieczne jak Hosyp i Josyf.

Od XVIII do XIX wieku było najpopularniejszym imieniem w Polsce, w tym okresie nadano je tak zasłużonym postaciom jak Piłsudski czy Wybicki. Aż do lat 50. ubiegłego stulecia było chętnie wybierane przez rodziców, obecnie występuje sporadycznie. Według najnowszych statystyk w 2014 roku nadano je 187 razy.



Od imienia Józef pochodzą takie nazwiska jak Józefowicz, Józefowski.

Patron

Józef pochodził z królewskiego rodu Dawida, ale nie posiadał majątku, a na skromne życie zarabiał jako cieśla w Nazarecie. Według apokryfów był mężem Salomy, z którą miał synów: Jakuba i Judę Tadeusza oraz córki: Lizję i Lidię. Po śmierci żony związał się z Maryją. Jeszcze przed weselem jego wybranka stała się w cudowny sposób brzemienna. Gdy Józef dowiedział się o tym, chciał potajemnie opuścić Maryję, by nie narazić jej na zniesławienie i ukamienowanie, gdyż taka kara groziła w Izraelu za domniemane cudzołóstwo. Miał jednak widzenie, w którym anioł objaśnił mu cud poczęcia i nakazał zaopiekować się synem Bożym.

Józef poślubił Maryję i przyjął ją do Nazaretu, gdzie żyli w małżeństwie dziewiczym (nazywany przez to Józefowy). W związku z obowiązkowym spisem ludności zarządzonym przez Heroda każdy musiał udać się do rodzinnego miasta. Dla Józefa było to Betlejem. Po dotarciu na miejsce Maryja urodziła dziecko i położyła je w żłobie, nie było bowiem dla nich miejsca w gospodzie. Józef nadał mu imię Jezus, był też świadkiem pokłonu pasterzy nowo narodzonemu dziecięciu.

Gdy Herod otrzymał wiadomość, że na świat przyszedł nowy król, rozkazał zabić wszystkie nowonarodzone dzieci. Józef z rodziną za radą anioła uciekł do Egiptu, powrócili do Nazaretu dopiero po śmierci Heroda. Ostatnia wzmianka ewangeliczna informuje, że wraz z Maryją towarzyszyli 12 letniemu Chrystusowi w pielgrzymce do Jerozolimy.



Józef jest jednym z najbardziej czczonych świętych w Kościele katolickim, który ukazuje go jako wzór posłuszeństwa Bogu, wiary, pracowitości, męstwa czy skromności. O jego wielkości świadczy to, że Stwórca powierzył mu opiekę nad Maryją i Jezusem. W 1870 roku papież Pius IX ogłosił go patronem całego Kościoła. Jest też opiekunem wszystkich zawodów związanych z drewnem, rodzin, licznych zakonów czy miast.

Cechy

Józek już od najmłodszych lat zdaje sobie sprawę, że jeśli chce coś osiągnąć, musi dojść do tego własnymi siłami. Nie liczy więc na zbytnią pomoc innych, tylko samodzielnie dąży do osiągnięcia wytyczonych celów. Ciekawe jest to, że szybko dojrzewa i wie czego chce od życia – najczęściej mądrej i pięknej kobiety u boku, zdrowych dzieci i stabilnej pracy. To wystarczy mu do szczęścia - nie potrzebuje ogromnej willi z basenem, superszybkiego samochodu czy drogich ubrań. Nie kręci go też władza ani sława. Radość czerpie bowiem ze wspólnych chwil spędzanych z rodziną i przyjaciółmi. Zamiast oddawać się nierealnym marzeniom dostrzega szczęście, które ma na wyciągnięcie ręki.

Jasno sprecyzowane cele powodują, że Józio ma motywację do pracy. Podejmuje się wielu obowiązków, doskonale radzi sobie zarówno z zajęciami fizycznymi, jak i pracą umysłową. Działa energicznie, roztropnie i unika skupiania się na efekciarstwie – zdecydowanie bardziej woli namacalne i konkretne osiągi.



Według imienników Józek najczęściej podejmuje dobre decyzje, gdyż ma świetną intuicję i zna się na ludzkiej naturze. Wie komu można zaufać, a od kogo lepiej trzymać się z daleka. Warto wspomnieć, że mężczyzna o imieniu Józef łatwo przyswaja wiedzę, a co więcej, posiadanymi informacjami chętnie się dzieli z innymi. Posiada predyspozycje do bycia nauczycielem, trenerem czy szkoleniowcem. Ma też zdolności manualne, stąd wśród jego zainteresowań wymienia się modelarstwo, rzeźbę, budownictwo. Ze swoimi umiejętnościami Józek poradzi sobie jednak równie dobrze jako zapaśnik, jak i polityk czy kierowca.

Jako ojciec jest bardzo odpowiedzialnym człowiekiem i tak jak wie czego sam oczekuje od przyszłości, takie samo podejście stara się zaszczepić dzieciom. Często przynosi to sukces – w momencie gdy rówieśnicy jego syna lub córki głowią się jakie liceum czy studia wybrać, jego potomstwo zmierza w konkretnym kierunku. Oczywiście Józef nie narzuca synowi lub córce własnej woli czy chce, by realizowały one jego niespełnione ambicje – wie jednak jak je pokierować, by dokonywały rozsądnych wyborów.

Jeśli chodzi o idealną żonę dla Józka, to powinna ona być zarówno namiętną kochanką, jak i przyjacielem, któremu może powierzyć największy sekret. Każda kobieta powinna też wiedzieć, że mężczyzna o tym imieniu jak mało kto potrafi oprzeć się różnym pokusom. Wie kiedy odejść od stołu, kiedy pije alkohol czy gra w karty. Praktycznie nie robią na nim wrażenia inne panny, nie w głowie mu romanse i przelotne znajomości. Zwłaszcza, gdy w domu czeka ukochana kobieta.

Józef jest odpowiedzialnym i życzliwym człowiekiem, stąd też robi więcej niż się od niego oczekuje. Ma swoje zasady i jest uważany za lojalnego kompana – nigdy nie zdradzi powierzonej mu tajemnicy i zawsze wstawi się w razie potrzeby.

Podsumowując charakter Józefa można bez cienia wątpliwości powiedzieć, że to bardzo wartościowy i dyskretny człowiek.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.