Imieniny Łukasza
Imieniny Łukasza najczęściej obchodzone są 10 września, 18 października oraz 17 lutego. Łukasz może również obchodzić imieniny: 12 sierpnia, 31 października, 23 stycznia, 2 marca, 22 kwietnia.
Pochodzenie
Imię Łukasz wywodzi się z łacińskiego imienia Lucas (zdrobnienie imienia Lucanus) i oznacza „pochodzącego z Lukanii”, czyli krainy w południowych Włoszech. Tereny te zamieszkiwała liczna kolonia grecka, stąd też pochodzi przyrostek „as” w imieniu Lucas.
Inne znaczenie imienia Łukasz to „urodzony o świcie”, „biały, świecący się” poprzez związek z łacińskim słowem „lux” i greckim „leukos”.
W Polsce imię pojawiło się w średniowieczu: spotykane wówczas formy to Łukasz (1306), Łuka (1386) oraz skrócenia i spolszczenia jak Łuczko, Łuczek, Łuczka.
Obecnie imię to nosi około 360 000 mężczyzn, większość z nich na świat przyszło w latach 80. XX wieku – ponad 230 000. W 2014 roku urodziło się natomiast 935 Łukaszów.
Od tego imienia pochodzą takie nazwiska jak Łuczak, Łukasik, Łukasiuk, Łukaszewicz, Łukiewicz, Łukawski.
Patron
Św. Łukasz
Najsławniejszym Łukaszem jest twórca trzeciej księgi Nowego Testamentu i Dziejów Apostolskich. Źródła historyków Kościoła wskazują, że pochodził z pogańskiej rodziny z Antiochii Syryjskiej. Z zawodu był lekarzem i do dziś jest ich patronem. Jako dowód uczeni katoliccy wskazują, że w przypisywanych mu pismach występuje wiele specjalistycznych terminów medycznych.
Około 50 roku Łukasz przystał do Pawła Apostoła i towarzyszył mu w wielu podróżach misyjnych, między innymi do Rzymu, Macedonii, Jerozolimy i Grecji. Podczas drugiej podróży misyjnej przyjął chrzest. Wierność Łukasza podkreśla fakt, że jako jedyny pozostał przy św. Pawle w więzieniu w Rzymie. Przebywanie z uczniem Jezusa pozwoliło mu na tyle poznać jego losy oraz innych apostołów, że napisał trzecią Ewangelię oraz Dzieje Apostolskie. To od Łukasza dowiadujemy się o wielu istotnych wydarzeniach religijnych: objawieniu się Marii Archanioła Gabriela i jego zapowiedzi przyjścia na świat Jezusa Chrystusa, narodzinach i życiu Jana Chrzciciela oraz Jezusa, pokłonie pasterzy czy ofiarowywaniu w świątyni. Choć Łukasz sam prawdopodobnie nie znał Jezusa, to ubogacił Ewangelię w wiele cennych szczegółów, które pominęli w swoich relacjach poprzednicy, czyli Mateusz i Marek.
Po śmierci Apostoła Narodów trudno określić, co działo się z Łukaszem. Według przekazów zmarł śmiercią naturalną w Beocji w wieku 84 lat. Za najbardziej prawdopodobne miejsce pochówku uważa się Efez lub Teby.
Św. Łukasz jest patronem Hiszpanii, lekarzy, grafików, historyków, notariuszy, malarzy, rzeźbiarzy, złotników.
Ciekawostkę stanowią zdolności artystyczne św. Łukasza. Przypisuje mu się autorstwo wielu ikon, w tym obrazu Marii Theotokos, Czarnej Madonny czy wizerunku Matki Boskiej Kostromskiej.
W ikonografii ewangelistę Łukasza pokazuje się często jako malującego lub piszącego. Jego atrybutami są wół, księga, zwój, paleta malarska, papier i kamień.
Cechy
Cenną zaletą charakteru Łukasza jest szczerość wobec drugiej osoby. Uchodzi powszechnie za spokojnego, kulturalnego i rozważnego człowieka, który sporadycznie wdaje się w konflikty z innymi ludźmi. W towarzystwie prawie każdy Łukasz jest lubiany – trudno bowiem żywić niechęć do człowieka, który jest skromny, pomocny i postępuje zgodnie z przyjętymi normami społecznymi. Nie można też odmówić Łukaszowi taktu – potrafi się zachować w każdej sytuacji i wie, że niektóre myśli należy zachować tylko dla siebie. Stąd też Łukasz ma wielu przyjaciół i bardzo nielicznych wrogów – naprawdę trzeba sobie poważnie zapracować na nienawiść z jego strony.. Choć trzeba pamiętać, że nie jest również przesadnie grzeczny. Gdy już zostanie wyprowadzony z równowagi to biada jego rywalom – Łukasz nie ma wtedy dla nich litości.
Zgodnie ze swoim statecznym charakterem Łukasz najlepiej czuje się we własnym domu, w towarzystwie najbliższych rodziny i przyjaciół. Choć nie unika wyjść do kina, klubu czy na mecz, to jednak o wiele więcej radości czerpie z roli gospodarza. Lubi organizować seanse filmowe czy typowe domówki, na których dominują głośne rozmowy.
Łukasz należy do tej grupy ludzi, która unika wzmożonego zainteresowania swoją osobą. Bardzo ceni sobie prywatność i rzadko dzieli się publicznie sprawami osobistymi. Unika jak ognia serwisów społecznościowych, zdecydowanie bardziej woli rozmowy w cztery oczy. Co ciekawe, to trochę kontrastuje z tym, że Łukasz postępuje spektakularnie – nie uznaje dróg na skróty, cwaniackich zagrywek, robienia czegoś po najmniejszej linii oporu. To wszystko robi jednak dla własnej satysfakcji, nie innych ludzi.
Punktualność, systematyczność i wytrwałość w połączeniu z wysoką inteligencją są zaletami nie do przecenienia. Każdy pracodawca może tylko pomarzyć o tak solidnym pracowniku. Musi jednak zdawać sobie sprawę, że Luki zna swoją wartość. Prędzej czy później trzeba go docenić, jeśli nie chcemy by odszedł do innej firmy.
Jest człowiekiem, który dokładnie wszystko analizuje. Rzadko zdarza mu się podejmować spontaniczne i nieprzemyślane decyzje, za to ma w głowie gotowy plan odnośnie każdej sprawy. Świetnie sprawdza się to w kwestiach zawodowych, ale nadmierna ostrożność i pragmatyzm czasami przeszkadza mu w relacjach damsko-męskich. Jego partnerka musi więc wzbudzić w nim dużo emocji, by zaangażował się w związek bez zastanawiania się nad jego konsekwencjami. Na pewno Łukasz dokładnie rozważa kwestię oświadczyn, ślubu czy powiększenia rodziny. W tym przypadku rzadko ulega emocjom.
Mężczyznę o imieniu Łukasz najprościej opisać takimi słowami jak uczciwy, honorowy, skromny, solidny. Jest po prostu osobą, na której zawsze możemy polegać.
Kto dziś obchodzi imieniny?
Imieniny na dziś i cały miesiąc w jednym miejscu! Aktualny spis solenizantów i miesięczny kalendarz imienin. Bądź zawsze przygotowany na składanie życzeń.
Mądre i oryginalne życzenia imieninowe
Życzenia imieninowe, które zachwycą! Dowiedz się, jak tworzyć oryginalne i mądre życzenia, które wyrażą Twoją troskę i zostawią niezapomniane wrażenie.
Wyszukiwarka imion i imienin
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.