Imieniny Zenona

Do najbliższych imienin Zenona ♂ zostało 31 dni co stanowi 1 miesiąc i 1 dzień.
Imieniny Zenona najczęściej obchodzone są 22 grudnia, 23 czerwca oraz  9 lipca. Zenon może również obchodzić imieniny: 2 września, 8 września, 20 grudnia, 26 grudnia, 14 lutego, 12 kwietnia, 20 kwietnia.

Pochodzenie

Imię to pochodzi z języka greckiego. Łacińska forma Zenon jest zdrobnieniem imion Zenodoros i Zenodotos, które oznaczają „dar Zeusa”. W mitologii greckiej Zeus jest najpotężniejszym ze wszystkich bogów. W starożytnej Grecji imię to nosiło kilku filozofów, w tym twórca dialektyki Zenon z Elei oraz założyciel szkoły Stoickiej Zenon z Kition, który za życia stał się najsławniejszym filozofem w Atenach.

W dawnych polskich dokumentach imię to występuje w formie Zeno. Pod postacią Zenon znane jest od 1303 roku.

Patron

Zenon z Werony

Najbardziej znanym Zenonem, który został wyniesiony na ołtarze jest patron Werony i Pistoi. Zapisał się w historii kościoła jako wybitny kaznodzieja, pisarz kościelny i bojownik w walce z herezjami.

Jego pochodzenie jest bliżej nieznane, najprawdopodobniej urodził się w Cezarei Mauretańskiej. Wskazuje na to jego znajomość tamtejszych pisarzy chrześcijańskich jak i afrykańskiego przekładu Pisma Świętego. Jako młodzieniec był świadkiem męczeńskiej śmierci św. Arkadiusza, o czym informuje w swoich pismach.



Potwierdzona jest jego działanosci jako biskupa w Wronie – mianowano go na to stanowisko około 362 roku. Na zachodzie był jednym z pierwszych głosicieli i obrońców dziewictwa Maryi. W czasie jedenastoletniego okresu sprawowania władzy biskupiej założył wiele kościołów. W swoich kazaniach podkreślał wszelkie cnoty moralne i zwalczał herezje. Otaczał opieką chorych, biednych, więźniów, kształcił nowych kapłanów. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę, między innymi 93 traktaty, które obejmują komentarze do Pisma Świętego, kazania chrzcielne czy pouczenia na temat wiary. Do jego zasług należy nawrócenie wielu ludzi we Włoszech – około kilkuset pogan i heretyków.

Zenon zmarł około 371 roku. W miejscu gdzie go pochowano znajduje się obecnie jeden z najważniejszych romańskich kościołów w Italii - Zeno Maggiore Jej charakterystyczna brama ze scenami z Nowego i Starego Testamentu robi duże wrażenie, podobnie jak kamienny posag Zenona.

Z Zenonem związanych jest wiele legend. Jedna z nich mówi o tym, że w cudowny sposób ocalił kościół Zeno Maggiore, za co jest czczony przez mieszkańców Werony jako opiekun w przypadkach zagrożenia przez wodę. Często przedstawia się go jako rybaka lub z rybami.

Cechy

Imię Zenon nieprzypadkowo nosili dwaj filozofowie. Współczesny posiadacz tego imienia to tęgi myśliciel, który zdrowy rozsadek uważa za największą wartość. Choć pewnie sam tego nie przyzna, to ma częste tendencje do filozofowania.

Namyśla się nad każdym krokiem, długo analizując i rozważając wszelkie alternatywy oraz opcje dla danej decyzji. Jest człowiekiem myślącym, mającym przez to dużą wyobraźnie i często przewidującym rozwój wypadków. Jest świetnym strategiem także z tego powodu, ze postępuje konsekwentnie i wytrwale. Podobnie jak Zenon z Kition zachowuje zimną krew i spokój zarówno w cierpieniu jak i w szczęściu. Niespecjalnie ulega emocjom i namiętnościom, ale też jest daleki od nienawiści czy smutku.

Potrafi łatwo przekonać do swoich racji, w kontaktach z innymi jest zresztą mistrzem. Z każdym niemal człowiekiem potrafi znaleźć wspólny język, stąd ma wielu znajomych i przyjaciół. Świetnie czuje się w grupie i w towarzystwie, w którym oczywiście bryluje wiedzą, specyficznym poczuciem humoru, opowiadanymi ciekawostkami. Na szczęście nie wywyższa się i nie daje nigdy odczuć, że czuje się lepszy od innych. Po za tym jest sympatyczny, życzliwy, lubi wyświadczać innym przysługi. W stosunku do najbliższych przyjaciół i rodziny jest niezwykle opiekuńczy i bardzo o nich dba. Co ciekawe, jest oparciem zarówno w najtrudniejszych chwilach jak na przykład choroba, zła passa finansowa jak i nieco mniejszego kalibru. Dowód? Mamie pomoże założyć konto bankowe w Internecie, siostrze wybrać sukienkę na imprezę, a babcię zaskoczy podczas gotowania! Przy tym pomaganie kolegom w podrywaniu dziewczyn to nic sensacyjnego.



Jeśli jesteśmy przy temacie dziewczyn, to jasne że tak wygadany i błyskotliwy mężczyzna nie ma problemu z nawiązaniem kontaktu z płcią przeciwną.

Jak każdy filozof jest romantykiem i doskonale zna się na kobietach – wie czego pragną i oczekują od mężczyzny. W dodatku umie je rozśmieszyć i jest opiekuńczy – stąd ma naprawdę sporo wielbicielek. On sam marzy o pięknej i ciepłej kobiecie, która będzie ciekawym partnerem do wielogodzinnych rozmów.

Człowiek o takim profilu sprawdzi się w wielu profesjach, na przykład takich jak szachista, polityk, trener, logistyk czy manager.

Imię Zenon znaczy „dar od Zeusa” więc i jemu zdarza się czasami rzucać piorunami. A trzeba wiedzieć, że niczym Zenon z Elei opanował do perfekcji sztukę polemiki i prowadzenia sporów. Odpowie na każdą zaczepkę - jest tak zwanym mistrzem ciętej riposty i potrafi ośmieszyć każdego, nie warto go więc prowokować. Stąd siły używa w ostateczności.

Zenon to dobry człowiek, trzeba jednak mieć na uwadze, że lubi filozofować. Jeśli jesteśmy to w stanie wytrzymać, to znajdziemy w nim wartościowego kompana.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.