Dzień Braci

W roku 2025 Dzień Braci przypada na 24 maja (sobota)

Do Dnia Braci pozostały jeszcze 184 dni co stanowi 6 miesięcy i 3 dni.

Dzień Braci (Brothers day) to święto, którego pomysłodawcą jest C. Daniel Rhodes z Alabamy. W USA obchodzi się je od około 2000 roku, dziś jest ono popularne również w innych krajach, takich jak Indie, Francja, Niemcy, Rosja, Australia oraz Polska. Święto dedykowane braciom przypada 24 maja.

Dzień Braci przywodzi na myśli inne podobne święto - Dzień Rodzeństwa. Powstało ono w 1998 roku również w Stanach Zjednoczonych, skąd rozpowszechniło się na całym świecie. Święto wymyśliła Claudia Evart, aby uczcić pamięć swojego brata i siostry, którzy zmarli w młodym wieku. C. Daniel Rhodes uznał jednak, że przyda się jeszcze jeden specjalny dzień poświęcony rodzeństwu, konkretnie braciom. Jego celem jest docenienie więzi, jaka występuję pomiędzy nimi. Wspólne dorastanie, radości, problemy, tajemnice, rywalizacja na różnych płaszczyznach, pomaganie sobie w najtrudniejszych sprawach – to wszystko tworzy niezwykłą relacje, w wielu przypadkach na całe życie, nie do zniszczenia przez żadną siłę. Bracia w jednej chwili mogą ze sobą walczyć, a za chwilę grać razem w piłkę, nie pamiętając o kłótni. Kiedy młodszemu bratu dokuczają w szkole, to ten starszy pierwszy przyjdzie z pomocą. W dorosłym już wieku, rodzeństwo stanowi oparcie w trudnych chwilach, ale jest i obecne podczas tych radosnych. Bracia zostają przecież świadkami na swoich ślubach, chrzestnymi itp.

Obchody Dnia Braci

Dzień Braci jest świętem, podczas którego warto spędzić z rodzeństwem jak najwięcej czasu. Wspólne wyjście do kina, pubu, grill czy odwiedziny to dobry sposób na świętowanie. Można też pokusić się o drobny prezent dla braciaka, w końcu jak nikt inny znają oni swoje potrzeby. Mało prawdopodobne by prezent był nietrafiony.

Czasami trzeba odnowić relację lub nawet się pogodzić, przecież niektórzy bracia obrażają się na siebie na długi czas. 24 warto przerwać wzajemną niechęć – w końcu więzy krwi to wyjątkowa sprawa. Trzeba pamiętać, że bratem nazywamy też chłopaków, którzy są nam szczególnie bliscy – najlepszego przyjaciela, kuzyna czy szwagra. To święto można więc obchodzić również z nimi. Z okazji Dnia Braci organizowane są w niektórych miejscach różne imprezy i zloty, na które zjeżdżają mężczyźni z całej okolicy. W miłym towarzystwie można powspominać stare czasy i poznać nowych ludzi.

Słowo „brat” wywodzi się z łacińskiego słowa „frater” (oznaczało należącego do tej samej „fratrji”, organizacji pierwotnej) i pragermańskiego słowa „brothar”, które samo pochodzi od praindoeuropejskiego rdzenia „bhrater”. W językach krajów słowiańskich pojawiają się takie określenia jak „brat”, (Rosja) czy „Bratr” (Czechy).