Dzień Sprzątania Biurka

W roku 2025 Dzień Sprzątania Biurka przypada na 13 stycznia (poniedziałek)

Do Dnia Sprzątania Biurka pozostały jeszcze 53 dni co stanowi 1 miesiąc i 23 dni.

Dzień Sprzątania Biurka (Clean Your Desk Day) przypada w drugi poniedziałek stycznia. To dobra okazja, by dowiedzieć się jak ważny jest porządek na biurku i jak wpływa na efektywność naszej pracy.

Dzień Sprzątania Biurka

Pomysłodawca święta jest nieznany, choć tropy prowadzą do jednej z firm w miasteczku Clio położonym w amerykańskim stanie Michigan. Nie trzeba być Sherlockiem by domyślić się, że założyciel musiał korzystać z biurka, a bałagan działał niekorzystnie na jego pracę. Data, drugi poniedziałek stycznia, też nie jest przypadkowa, bowiem obchody święta są doskonałą okazją, by wkroczyć w nowy rok z czystą i zorganizowaną przestrzenią. Uporządkowane biurko sprawia, że pracujemy po prostu wydajniej. Czyste miejsce nie tylko zwiększa produktywność, ale i inspiruje nas do nowych rzeczy oraz uspokaja. Są nawet badania według których osoby pracujące przy zagraconych biurkach częściej się frustrują. To praktyczne zalety posiadania czystego miejsca pracy, ale pamiętajmy, że stanowi ono niejako naszą zawodową wizytówkę. Jeśli przyjmujemy przy nim klientów, z pewnością nie wpływa to dobrze na ich opinię o naszych kompetencjach.

Obchody Dnia Sprzątania Biurka

Jak posprzątać swoje biurko? Nie jest to oczywiście nic skomplikowanego, warto jednak wziąć pod uwagę poniższe wskazówki. Na sam początek należy usunąć wszystko z biurka, by potraktować je odpowiednim środkiem czyszczącym. Myjemy również ekran monitora, klawiaturę, przecieramy kable z kurzu, szafki opróżniamy ze zbędnych okruchów i śmieci. Potem przychodzi czas na selekcję dokumentów – z pewnością znajdziemy dużo makulatury jak stare pisma, kalendarze, wizytówki, notatki. Warto wrzucić to do niszczarki. Niekiedy bałagan na biurku może być niebezpieczny – na przykład gdy cenne dokumenty leżą na wierzchu, zapisane hasła do poczty, komputera czy nawet bankowości elektronicznej. Wystarczy chwila, by niepożądana osoba przejęła te informacje i wykorzystała je przeciwko nam i naszej organizacji. Przy okazji Dnia Sprzątania Biurka dobrze jest je zabezpieczyć, zwłaszcza, że każdy pracownik ma obowiązek ochrony danych osobowych, zgodnie z tzw. polityką czystego biurka. W dzisiejszych czasach osobny temat stanowią kable, których są przecież tysiące – od monitora, komputera, drukarki itp. Trzeba również je schludnie ogarnąć, można w tej kwestii poprosić zespól IT, sprzęt to bowiem ich działka.

W wielu amerykańskich biurach obowiązuje tak zwana „polityka czystego biurka”, która nakazuje każdemu pracownikowi sprzątnąć swoje stanowisko pracy na koniec dnia, tuż przed wyjściem do domu. O znaczeniu estetycznego środowiska pracy cała Polska miała okazję przekonać się za pośrednictwem Kamila Durczoka, ówczesnego prezentera Faktów w TVN, który przed rozpoczęciem programu na żywo w mało estetyczny sposób dał do zrozumienia swoim współpracownikom, że brudne biurko (tudzież stół) to rzecz niedopuszczalna i nieprofesjonalna.

Z okazji Dnia Sprzątania Biurka warto przytoczyć pochodzenie tego słowa, które można podzielić na dwie grupy. Pierwsza etymologia dotyczy krajów anglosaskich, gdzie biurko to „desk”. Wyraz ma korzenie w łacińskim słowie „desca”, czyli „stół do pisania” z XIV wieku. W Polsce etymologia słowa biurko związana jest z francuskim wyrazem „bureau” od pokrywającego biurko sukna. Natomiast sam mebel używany był dopiero w XVIII wieku, głównie przez prawników i duchownych. Wraz z rewolucją przemysłową stał się powszechny, dziś trudno wyobrazić sobie pracę umysłową bez biurka.