Imieniny Antoniny

Do najbliższych imienin Antoniny ♀ zostało 170 dni co stanowi 5 miesięcy i 19 dni.
Imieniny Antoniny najczęściej obchodzone są 10 maja ale Antonina może obchodzić imieniny również: 25 lutego, 3 maja, 4 maja, 12 czerwca.

Pochodzenie

Imię to podobnie jak Antoni pochodzi od starorzymskiej nazwy rodu Antonii (Antoniusze). Antonina oznacza więc przedstawicielkę rodu Antonii. Imię w naszym kraju pojawiło się dopiero w XVIII wieku, wcześniej jednak było znane w średniowieczu jako Antonia.

Obecnie jest to bardzo popularne imię w naszym kraju, w roku 2014 otrzymało je blisko 3000 dziewczynek.

Patron

Antonina z Nicei

Za patronkę imienia Antonina można uznać kobietę z Nicei ( Francja) żyjącą na przełomie III i IV wieku.

Padła ofiarą prześladowań chrześcijan za czasów Dioklecjana – według najwiarygodniejszych informacji została aresztowana z rozkazu prefekta Priscyliana: bito ją rózgami, a na koniec spalono żywcem.

Cechy

Kobieta o tym imieniu jest bardzo pozytywną osobą, na którą nie sposób się gniewać czy złościć. W jej towarzystwie nawet największy ponurak się uśmiechnie. Spokój ducha i życzliwe usposobienie Antoniny udzielają się otoczeniu, najpewniej ma na swoim koncie mnóstwo rozwiązanych sporów. Jak mało kto potrafi utemperować pieniaczy i awanturników słowem, a nie siłą. Pogodne usposobienie wpływa na jej styl życia - jest pogodzona ze swoim losem, docenia to co ma, cieszy się bieżącą chwilą. Nie ma wielkich wymagań - do szczęścia potrzebuje jedynie zdrowia, poczucia bezpieczeństwa i wsparcia rodziny, bogactwo czy sława zupełnie jej nie imponują.



Jest towarzyska i lubi gromadzić u siebie w domu przyjaciół i rodzinę. Jej goście za każdym razem mogą odczuć, że jest on oazą bezpieczeństwa. Stara się umeblować dom w taki sposób, by było w nim elegancko, przytulnie i oryginalnie. Lubi np. przywozić różne pamiątki z podróży, stawiać je na półce niczym trofea. Dbanie o porządek i czystość w mieszkaniu sprawia jej wielką przyjemność, trzeba jednak zaznaczyć, że do pomocy bardzo często angażuje pozostałych domowników, co nie zawsze im się podoba.

Antonina z trudem znosi krytykę pod własnym adresem, nawet jeśli jest ona konstruktywna. Jeśli mamy więc jej do powiedzenia coś niezbyt miłego, warto ubrać to w jak najdelikatniejsze słowa. Warto też nie szczędzić jej komplementów – bardzo je lubi, a do tego nadają jej one pewności siebie. Należy do energicznych kobiet i w sprzyjających warunkach potrafi dać z siebie bardzo wiele. Gdy jednak brak jej pewności czy przekonania ucieka w świat fantazji, unika podejmowania odpowiedzialnych zadań. Jest wrażliwą osobą, delikatną, żywo reaguje na każdy akt przemocy czy niesprawiedliwości. Angażuje się w różne kampanie społeczne, pomoc ofiarom kataklizmów, chorym dzieciom czy zwierzętom. Jest też ostatnią osobą, która zgodziłaby się zniszczyć las czy park tylko po to, by powstała tam galeria handlowa. Kieruje się własną hierarchią wartości, a także intuicją. Opinie na różne tematy wyrabia sobie na bazie własnych przemyśleń, a nie pod wpływem mediów czy innych osób.

Analizując imienniki poświęcone Antoninie najczęściej przejawia się w nim miłość do sztuki, szczególnie poezji. Wymarzonym zawodem dla niej byłaby więc bibliotekarka, kustosz, pisarka, kulturoznawca, ale rzadko decyduje się na któryś z nich z racji niezbyt atrakcyjnych zarobków. Wybiera więc zazwyczaj nieco lepiej płatne profesje, przede wszystkim związane z kontaktem z drugim człowiekiem, np. w obsłudze klienta, służbie zdrowia. Paradoksalnie, największym problemem Antoniny wydaje się właśnie delikatne zdrowie. Nie ma szans by w okresie zimowym nie dopadło jej przeziębienie, miewa też uciążliwe bóle głowy czy stawów.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.