Imieniny Macieja

Do najbliższych imienin Macieja ♂ zostało 70 dni co stanowi 2 miesiące i 9 dni.
Imieniny Macieja najczęściej obchodzone są 30 stycznia, 24 lutego oraz  14 maja. Maciej może również obchodzić imieniny: 11 listopada, 3 czerwca.

Pochodzenie

Imię Maciej pochodzi od hebrajskiego słowa „Matatjahu” i oznacza „dar Jahwe”.Grecy przejęli je w formach Matthias, Matthios, Mattaios, a z czasem przeszło do łaciny jako Matthias, Matthaeus. W polskich źródłach średniowiecznych udokumentowano je w XIII wieku. Znane dawne zapisy to: Maciej (1293), Matys(z) (1336), Matusz (1373), Maciejusz (1378), Matyja (1395), Matej (1397). Formy zdrobniałe to Maćko (1335), Maciek (1384) i Maciejek (1382). Imię Maciej ma etymologię wspólną z imieniem Mateusz, do XVI wieku nie były one rozróżniane w naszym języku. Forma Maciej powstała prawdopodobnie jako spolszczenie węgierskiego imienia Matyas.

W literaturze sowizdrzalskiej (od końca XVI do XVII wieku) imię Maciej było powszechnym imieniem polskiego chłopa i pasterza. W literaturze pięknej znamy wiele kultowych bohaterów o tym imieniu, jak Maćko z Bogdańca (Krzyżacy), Maciej Boryna (Chłopi), Maciej Dobrzyński (Pan Tadeusz), czy Król Maciuś Pierwszy.



Obecnie imię to nosi ponad 200 tysięcy Polaków. W latach 80. XX wieku nadano je ponad 80 tysięcy razy. W roku 2014 imieniem Maciej ochrzczono 2514 chłopców.

Sporadycznie można spotkać się z żeńskim odpowiednikiem – Macieja.

Od tego imienia pochodzą takie nazwiska jak Machalski, Machałowski, Machnicki, Machniewicz, Machnik, Machowiak, Macias, Maciaszaek, Maciąg, Maciejak, Maciejewicz, Macierewicz, Maciesz, Macioszek, Mackiewicz.

Patron

Św. Maciej Apostoł

Św. Maciej Apostoł towarzyszył Jezusowi od samego chrztu jako uczeń, był świadkiem wielu wydarzeń, aż do Wniebowstąpienia. Po zdradzie i samobójczej śmierci Judasza apostołowie musieli znaleźć zaufaną i wiarygodną osobę, która uzupełni ich dwunastkę. Z pary kandydatów (drugim był Józef Barsabas) drogą losowania wybrano Macieja.

Maciej pełnił swoje funkcję Apostoła w Judei, wędrował też w okolice zamieszkiwane przez pogan, m. in. do Etiopii i nawracał ich na wiarę chrześcijańską. Klemens z Aleksandrii twierdził w swoim podaniu, że Maciej szczególną uwagę zwracał na umartwianie ciała i kontrolowanie żądz. Działalność apostolska Macieja wzbudzała wiele negatywnych emocji wśród Żydów, którzy w końcu oskarżyli go jako bluźniercę przed arcykapłanem Ananiaszem. Gdy Maciej nie wyrzekł się swojej wiary, arcykapłan wydał wyrok ukamienowania. Po śmierci Apostoła rzymski żołnierz ściął mu głowę toporem na znak, że Żydzi jako poddani nie mają prawa zabijać. Istnieje jeszcze jedna wersja: według Klemensa Aleksandryjskiego zmarł on śmiercią naturalną w 215 roku.



Obecnie relikwie św. Macieja znajdują się w Trewirze (jest opiekunem tamtejszej Diecezji), Rzymie oraz Padwie. Patronuje też cukiernikom, rzeźnikom, kowalom. Wzywa się go w przypadku pryszczy oraz w sytuacji niepłodności. W ikonografii przedstawia się go w stroju pielgrzyma z toporem na ramieniu.

Cechy

Wyczulony na krzywdę innych, chętnie angażuje się w sprawy społeczne i pomaga słabszym. Wiadomo, że można mu zaufać i powierzyć swoje tajemnice. Z tego jasno wynika, że nienawidzi oszustów i niemoralnych ludzi. Woli usłyszeć najgorszą prawdę od najsłodszego kłamstwa…

Ważną zaletą Maćka jest to, że potrafi udzielić konkretnej rady. O cokolwiek go nie spytamy przedstawi obiektywne argumenty, poda „za” i „przeciw”. Z pewnością zawdzięcza to dużej i regularnie pogłębianej wiedzy. Maciej lubi czytać, i to nie tylko tradycyjne książki, ale też i czasopisma czy e-booki. Dzięki temu jest obrotny i przedsiębiorczy, ma smykałkę do robienia interesów. Jeśli więc postawi na kompetencje, wykształcenie i profesjonalizm, czekają go sukcesy finansowe. W imiennikach przypisuje mu się takie zawody jak bankier, wojskowy, podróżnik.



Mężczyzna o imieniu Maciek ma zazwyczaj wszechstronne zainteresowania, ukierunkowane przede wszystkim na sztukę. Ważną rolę odgrywa w jego życiu muzyka, która jest dla niego motorem napędowym – pracuje przy spokojnych rytmach, trenuje przy mocnych gitarowych riffach. W samochodzie słucha przebojów w radio, a podczas randki z dziewczyną miłosnej ballady. Równie mocno interesuje się filmem, literaturą, historią oraz malarstwem.

Imienniki opisują Macieja jako człowieka otwartego na świat, komunikatywnego. Osoby, które dopiero go poznały mogą odnieść wrażenie, że reaguje zbyt impulsywnie i jest nerwowy. Miewa co prawda wahania nastroju, ale jest to spowodowane tym, że nienawidzi porażek oraz chamskich i prostackich ludzi. Na co dzień jest jednak świetnym kompanem – wesołym, towarzyskim i pomocnym. Co więcej, Maciej nie znosi samotności i bez przyjaciół trudno mu funkcjonować. Nawet gdy wyjeżdża w podróż, które notabene również są jego pasją, musi mieć kogoś u swojego boku.

Jak wielu mężczyzn, również Maciek miewa swoje słabości. W jego przypadku jest to hazard i kobiety. Powinien więc unikać kasyna, inwestowania większych pieniędzy w gry liczbowe, zakładów bukmacherskich, internetowego pokera. A kobiety? Maciek należy do mężczyzn o silnych potrzebach seksualnych, łatwo więc daje się uwodzić dziewczynom, a to prędzej czy później kończy się kłopotami...Jak podają imienniki nie jest przesadnie sentymentalny, ale miłość ceni wyjątkowo. Chce kochać i być kochanym, założyć rodzinę, nauczyć dzieci odróżniania dobra i zła, odpowiedzialności oraz zapewnić im schronienie.

Jedną z przywar Maćka jest też nadmierna ciekawość – o ile chęć poznawania różnych zakątków świata i jego historii są w porządku, to nie niekiedy przesadza z interesowaniem się cudzym życiem. Co więcej, nie obce jest mu prawienie kazań i morałów, co drażni szczególnie jego najbliższych. Na szczęście złość na niego szybko przechodzi, gdy uświadomimy sobie, że robi to dla naszego dobra.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.