Imieniny Sebastiana
Imieniny Sebastiana najczęściej obchodzone są 10 września oraz 20 stycznia. Sebastian może również obchodzić imieniny: 16 grudnia, 31 grudnia, 30 stycznia, 8 lutego.
Pochodzenie
Imię Sebastian wywodzi się od greckiego „Sebastos” oznaczającego człowieka „czcigodnego", „dostojnego", „mądrego". Według jednej z wersji powstało na gruncie łacińskim jako przydomek utworzony przy pomocy przyrostka „–ianus”. Jak podaje „Słownik imion” Jana Grzenia większe prawdopodobieństwo, że imię związane jest z nazwą „Sebaste”, którą otrzymały trzy miasta w Cylicji, Kapadocji i Judei w I w.p.n.e na cześć Oktawiana Augusta. W tym kontekście imię Sebastian oznacza człowieka pochodzącego z Sebaste.
W naszym języku można wymienić wiele form tego imienia, zarówno łacińskich jak Sebastianus, Sobestianus, Bastianus, jak i spolszczonych Sobestyjan, Sebestyjan, Sebastyjan. Najstarsza z nich (Sebastianus) pochodzi z 1189 roku. Warto podkreślić, że imię to było popularne wśród polskiej szlachty na przestrzeni trzech stuleci – od XVI do XVIII wieku. W najnowszej historii naszego kraju imię to jest chętnie nadawane dzieciom - około 148 000 razy w latach 1970-2000. Swoją renomę może zawdzięczać lubianemu nad Wisłą francuskiemu serialowi dla dzieci „Bella i Sebastian”, bądź też wybitnemu kompozytorowi Janowi Sebastianowi Bachowi.
Od tego imienia pochodzą takie nazwiska jak: Sobczak, Sobecki, Sobek, Sobiech, Sobieszczak, Sobisz, Sobiszewski, Sobkiewicz oraz Bach, Baszkiewicz.
Patron
Św. Sebastian
Informacje o życiu Sebastiana, jednego z najbardziej czczonych świętych są niekompletne, dostarcza ich jedynie anonimowy „Opis męczeństwa” z 354 roku oraz komentarz św. Ambrożego z Mediolanu do „Psalmu 118”. Według legendy urodził się we francuskim mieście Narbonne w południowej Francji, ale dorastał w Mediolanie, skąd wywodziła się jego matka. Dzięki ojcu (pochodził z rodziny urzędniczej) otrzymał staranne wychowanie a także ważne stanowisko w armii cesarza Marka Aurelego Probusa. Już wtedy wyróżniał się pobożnością i bezinteresownym pomaganiem prześladowanym przez pogan wyznawcom Jezusa. Jego modlitwy sprawiały, że wielu ludzi nawróciło się na wiarę chrześcijańską.
Gdy Dioklecjan (następca Probusa, gorliwy przeciwnik Chrystusa) dowiedział się o działalności Sebastiana, kazał przywiązać go do drzewa i przeszyć strzałami. Według legendy wdowa o imieniu Irena, która postanowiła go odwiązać od pala i pochować, zauważyła u niego oznaki życia i doprowadziła do zdrowia. Gdy Sebastian odzyskał siły, poszedł do samego cesarza i zarzucił mu barbarzyństwo w stosunku do chrześcijan. Dioklecjan w akcie zemsty nakazał zaprowadzić go do cyrku, gdzie młody męczennik został pobity pałkami na śmierć. Najbardziej prawdopodobna data śmierci to 288 rok.
Ciało męczennika wrzucono do głównego kanału ściekowego w Rzymie, na szczęście wyłowiła je chrześcijanka Lucyna. Kobieta pochowała go przy Via Appia w pobliżu bazyliki apostolskiej, nazywanej dziś S. Sebastiano.
Kult Sebastiana nabrał na sile, gdy po przeniesieniu jego relikwii przez miasto ustała epidemia. Męczennik był bardzo ceniony przez lud - układano o nim pieśni, a w dniu jego obchodów organizowano pielgrzymki i dzielono się chlebem. W motywach ikonograficznych przedstawiany jest zazwyczaj jako urodziwy młodzieniec przywiązany do pala.
Jest jednym z głównych patronów Rzymu, a także chorych na choroby zakaźne, inwalidów wojennych, myśliwych, ogrodników, strażaków czy żołnierzy.
Cechy
Jaki jest typowy Seba? Na myśl od razu przychodzi określenie: człowiek z pasją. Wyróżnia się zaangażowaniem w tych dziedzinach, które go ciekawią i cieszą. Jeśli jest to muzyka, to możemy być pewni, że nie tylko ma całą dyskografię ulubionego artysty, ale jeździ na koncerty, festiwale czy sam tworzy piosenki. Gdy jest kibicem, wtedy doskonale orientuje się we wszystkich sprawach drużyny, chodzi na wszystkie mecze i jest wierny klubowi nie tylko po zwycięstwie, ale przede wszystkim po porażce. Gdy kupi samochód, możemy być pewni że będzie doskonale znał jego wszystkie parametry. Sebastiana wyróżniają zresztą zróżnicowane zainteresowania: oprócz muzyki, sportu i motoryzacji są to: komputery, podróże, wędkarstwo. Chętnie chodzi z przyjaciółmi do kina. Głównie na komedie, bo uwielbia się śmiać.
Sebol lubi odkrywać nowości w swoim życiu i to w każdej dziedzinie – chciałby nie tylko poznawać tradycje i kulturę różnych państw, ale interesuje się odkryciami archeologicznymi, kosmosem, nowymi technologiami. Uwielbia wszelkie innowacje, co czasami trochę go gubi, gdyż zapomina że „lepsze jest wrogiem dobrego”. Dzieje się tak, gdy na siłę próbuje zmieniać coś, co nie wymaga modyfikacji.
Według imienników Sebastian jest idealistą i marzycielem, który jest gotów podjąć walkę w każdej, nawet pozornie przegranej sprawie. Dla niego większe znaczenie niż zwycięstwo ma możliwość wprowadzenia w czyn swoich zamiarów, idei. Nie trzeba dodawać, że zawsze są to działania w słusznej sprawie, gdyż jego usposobienie jest łagodne i subtelne. Cechuje go duża wrażliwość i empatia a także wysoka kultura osobista. Uważa, by swoim zachowaniem nikogo nie urazić i być fair wobec otoczenia. Niektóre osoby zarzucają mu jednak, że nie zawsze jest obiektywny w swoich osądach i działaniach.
Jako człowiek energiczny i pełen pomysłów nie znosi bezczynności. Zazwyczaj lubi swoją pracę, nie ma oporów by brać dodatkowe zmiany. Koszmarem jest dla niego natomiast przymusowe bezrobocie czy niezdolność do pracy, np. z powodu choroby. Te jednak na szczęście rzadko go się imają. Na plus należy zaliczyć Sebie to, że nie boi się lekarza i regularnie chodzi na wizyty kontrolne.
Sebek to mężczyzna, który niczego się nie boi. Nie ma szans by go zastraszyć czy wpłynąć na zmianę zdania. Ulega jedynie drobnej perswazji, ta jednak powinna być umiejętnie przeprowadzona. Największą na to szansę mają kobiety, gdyż Seba ewidentnie ma do nich słabość. Nie stroni od różnych przygód i skakania z kwiatka na kwiatek dopóki oczywiście nie spotka tej „jedynej”. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, Sebastian to pasjonat, który angażuje się we wszystko na 100%. Tak samo jest więc w sferze uczuciowej. Jeśli się zakocha, to sprawa jest poważna – od razu marzy mu się wspólne mieszkanie, gromadka dzieci. Seba jest w gorącej wodzie kąpany, jak się na coś uprze, to nic go nie powstrzyma.
Jak widać, typowy Seba to człowiek, którego trudno nie lubić. Energiczny, pomysłowy, lojalny i wesoły. Czego chcieć więcej od chłopaka?
Kto dziś obchodzi imieniny?
Imieniny na dziś i cały miesiąc w jednym miejscu! Aktualny spis solenizantów i miesięczny kalendarz imienin. Bądź zawsze przygotowany na składanie życzeń.
Mądre i oryginalne życzenia imieninowe
Życzenia imieninowe, które zachwycą! Dowiedz się, jak tworzyć oryginalne i mądre życzenia, które wyrażą Twoją troskę i zostawią niezapomniane wrażenie.
Wyszukiwarka imion i imienin
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.