Światowy Dzień Serca to inicjatywa Światowej Federacji Serca przy wsparciu oraz Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO i UNICEF-u. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia. Na świecie obchody organizowane są od 2000 roku, w naszym kraju pomysł przyjął się dwa lata później. Wydarzenie organizuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Światowy Dzień Serca, informuje ludzi na całym świecie, że choroby sercowo-naczyniowe, w tym choroby serca i udar, są główną przyczyną zgonów, powodując 17,9 mln zgonów każdego roku (na świecie), i podkreśla działania, które ludzie mogą podjąć, aby zapobiegać i kontrolować zdrowie serca. Jego celem jest zachęcanie do działań mających na celu edukację ludzi, że kontrolując czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej, można uniknąć co najmniej 80% przedwczesnych zgonów z powodu chorób serca i udaru.
Światowy Dzień Serca to globalna kampania, podczas której osoby, rodziny, społeczności i rządy na całym świecie uczestniczą w działaniach mających na celu zadbanie o zdrowie serca ich i innych. Poprzez tę kampanię Światowa Federacja Serca jednoczy ludzi ze wszystkich krajów i środowisk w walce z chorobami serca oraz inspiruje i kieruje międzynarodowymi działaniami zachęcającymi do zdrowego życia na całym świecie. Wierzymy w świat, w którym zdrowie serca dla każdego jest podstawowym prawem człowieka i kluczowym elementem globalnej sprawiedliwości zdrowotnej.
W latach 2000-2011 Światowy Dzień Serca był obchodzony w ostatnią niedzielę września. Od 2012 roku jest obchodzony regularnie w dniu 29 września.